BUK9840-55/CUX.pdf
| Series | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 55 V | 55 V | 55 V | 55 V | 55 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 5A (Ta), 10.7A (Tc) | 5A (Ta), 10.7A (Tc) | 5A (Ta), 10.7A (Tc) | 5A (Ta), 10.7A (Tc) | 5A (Ta), 10.7A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 5V | 5V | 5V | 5V | 5V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 40mOhm @ 5A, 5V | 40mOhm @ 5A, 5V | 40mOhm @ 5A, 5V | 40mOhm @ 5A, 5V | 40mOhm @ 5A, 5V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 2V @ 1mA | 2V @ 1mA | 2V @ 1mA | 2V @ 1mA | 2V @ 1mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | - | - | - | - | - |
| Vgs(Max) | ±10V | ±10V | ±10V | ±10V | ±10V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1400 pF @ 25 V | 1400 pF @ 25 V | 1400 pF @ 25 V | 1400 pF @ 25 V | 1400 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 8.3W (Tc) | 8.3W (Tc) | 8.3W (Tc) | 8.3W (Tc) | 8.3W (Tc) |