Diotec Semiconductor BY500-600
Numero parte
BY500-600
Produttore
Diotec Semiconductor
Categoria:
Dioden – Gleichrichter – Einzeldioden
Imballaggio
DO-201AA, DO-27, Axial
Scheda tecnica
Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.BY500-600.pdf
Descrizione
DIODE FR D5.4X7.5 600V 5A
Quantità
Pagamento
payment
Spedizione
payment
Product details
1. How to order BY500-600 on Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.?
3. Are the BY500-600 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BY500-600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BY500-600.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as BY500-600 pin diagram, BY500-600 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns 200 ns 200 ns 200 ns 200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 5A 5A 5A 5A 5A
Operating Temperature -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 5 A 1.3 V @ 5 A 1.3 V @ 5 A 1.3 V @ 5 A 1.3 V @ 5 A