FQD3N60TM.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FQD3N60TM.
| Immagine |
| Produttore | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| Series | QFET® | QFET® | QFET® | QFET® | QFET® |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 2.4A (Tc) | 2.4A (Tc) | 2.4A (Tc) | 2.4A (Tc) | 2.4A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 3.6Ohm @ 1.2A, 10V | 3.6Ohm @ 1.2A, 10V | 3.6Ohm @ 1.2A, 10V | 3.6Ohm @ 1.2A, 10V | 3.6Ohm @ 1.2A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 13 nC @ 10 V | 13 nC @ 10 V | 13 nC @ 10 V | 13 nC @ 10 V | 13 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 450 pF @ 25 V | 450 pF @ 25 V | 450 pF @ 25 V | 450 pF @ 25 V | 450 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 2.5W (Ta), 50W (Tc) | 2.5W (Ta), 50W (Tc) | 2.5W (Ta), 50W (Tc) | 2.5W (Ta), 50W (Tc) | 2.5W (Ta), 50W (Tc) |