GeneSiC Semiconductor FR16JR02
Numero parte
FR16JR02
Produttore
GeneSiC Semiconductor
Categoria:
Dioden – Gleichrichter – Einzeldioden
Imballaggio
DO-203AA, DO-4, Stud
Scheda tecnica
Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.FR16JR02.pdf
Descrizione
DIODE GEN PURP REV 600V 16A DO4
Quantità
Pagamento
payment
Spedizione
payment
Product details
1. How to order FR16JR02 on Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.?
3. Are the FR16JR02 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FR16JR02?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR16JR02.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FR16JR02 pin diagram, FR16JR02 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Immagine S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Numero parte S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status Active Active Active Active Active
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 250 ns 250 ns 250 ns 250 ns 250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V 25 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 16A 16A 16A 16A 16A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 16 A 900 mV @ 16 A 900 mV @ 16 A 900 mV @ 16 A 900 mV @ 16 A