IRF40DM229.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRF40DM229.
| Immagine |
| Series | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 159A (Tc) | 159A (Tc) | 159A (Tc) | 159A (Tc) | 159A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 1.85mOhm @ 97A, 10V | 1.85mOhm @ 97A, 10V | 1.85mOhm @ 97A, 10V | 1.85mOhm @ 97A, 10V | 1.85mOhm @ 97A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 3.9V @ 100µA | 3.9V @ 100µA | 3.9V @ 100µA | 3.9V @ 100µA | 3.9V @ 100µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 161 nC @ 10 V | 161 nC @ 10 V | 161 nC @ 10 V | 161 nC @ 10 V | 161 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 5317 pF @ 25 V | 5317 pF @ 25 V | 5317 pF @ 25 V | 5317 pF @ 25 V | 5317 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) |