IRFIBC40GPBF.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRFIBC40GPBF.
| Immagine |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 3.5A (Tc) | 3.5A (Tc) | 3.5A (Tc) | 3.5A (Tc) | 3.5A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 1.2Ohm @ 2.1A, 10V | 1.2Ohm @ 2.1A, 10V | 1.2Ohm @ 2.1A, 10V | 1.2Ohm @ 2.1A, 10V | 1.2Ohm @ 2.1A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 60 nC @ 10 V | 60 nC @ 10 V | 60 nC @ 10 V | 60 nC @ 10 V | 60 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1300 pF @ 25 V | 1300 pF @ 25 V | 1300 pF @ 25 V | 1300 pF @ 25 V | 1300 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 40W (Tc) | 40W (Tc) | 40W (Tc) | 40W (Tc) | 40W (Tc) |