IRFP15N60LPBF.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRFP15N60LPBF.
| Immagine |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 15A (Tc) | 15A (Tc) | 15A (Tc) | 15A (Tc) | 15A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 460mOhm @ 9A, 10V | 460mOhm @ 9A, 10V | 460mOhm @ 9A, 10V | 460mOhm @ 9A, 10V | 460mOhm @ 9A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA | 5V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 100 nC @ 10 V | 100 nC @ 10 V | 100 nC @ 10 V | 100 nC @ 10 V | 100 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 2720 pF @ 25 V | 2720 pF @ 25 V | 2720 pF @ 25 V | 2720 pF @ 25 V | 2720 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 280W (Tc) | 280W (Tc) | 280W (Tc) | 280W (Tc) | 280W (Tc) |