IXFT80N65X2HV.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFT80N65X2HV.
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 650 V | 650 V | 650 V | 650 V | 650 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | - | - | - | - | - |
| Vgs(th)(Max)@Id | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 140 nC @ 10 V | 140 nC @ 10 V | 140 nC @ 10 V | 140 nC @ 10 V | 140 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 8300 pF @ 25 V | 8300 pF @ 25 V | 8300 pF @ 25 V | 8300 pF @ 25 V | 8300 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) | 890W (Tc) |