IXTK90N25L2.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTK90N25L2.
| Series | Linear L2™ | Linear L2™ | Linear L2™ | Linear L2™ | Linear L2™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 33mOhm @ 45A, 10V | 33mOhm @ 45A, 10V | 33mOhm @ 45A, 10V | 33mOhm @ 45A, 10V | 33mOhm @ 45A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4.5V @ 3mA | 4.5V @ 3mA | 4.5V @ 3mA | 4.5V @ 3mA | 4.5V @ 3mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 640 nC @ 10 V | 640 nC @ 10 V | 640 nC @ 10 V | 640 nC @ 10 V | 640 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 23000 pF @ 25 V | 23000 pF @ 25 V | 23000 pF @ 25 V | 23000 pF @ 25 V | 23000 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 960W (Tc) | 960W (Tc) | 960W (Tc) | 960W (Tc) | 960W (Tc) |