Hirose Electric Co Ltd MDF7-5S-2.54DSA(56)
Numero parte
MDF7-5S-2.54DSA(56)
Produttore
Hirose Electric Co Ltd
Categoria:
Rechteck-Steckverbinder – Stiftleisten, Buchsen, Buchsen
Imballaggio
Scheda tecnica
Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.MDF7-5S-2.54DSA(56).pdf
Descrizione
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB
Quantità
Pagamento
payment
Spedizione
payment
Product details
1. How to order MDF7-5S-2.54DSA(56) on Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.?
3. Are the MDF7-5S-2.54DSA(56) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDF7-5S-2.54DSA(56)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MDF7 MDF7 MDF7 MDF7 MDF7
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
NumberofPositions 5 5 5 5 5
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm)
NumberofRows 1 1 1 1 1
RowSpacing-Mating - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold Gold
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm) 0.197 (5.00mm)
ContactLength-Post 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature -35°C ~ 85°C -35°C ~ 85°C -35°C ~ 85°C -35°C ~ 85°C -35°C ~ 85°C