NP90N04VUK-E1-AY.pdf
| Immagine |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) | 90A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 2.8mOhm @ 45A, 10V | 2.8mOhm @ 45A, 10V | 2.8mOhm @ 45A, 10V | 2.8mOhm @ 45A, 10V | 2.8mOhm @ 45A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 102 nC @ 10 V | 102 nC @ 10 V | 102 nC @ 10 V | 102 nC @ 10 V | 102 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 5850 pF @ 25 V | 5850 pF @ 25 V | 5850 pF @ 25 V | 5850 pF @ 25 V | 5850 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 1.2W (Ta), 147W (Tc) | 1.2W (Ta), 147W (Tc) | 1.2W (Ta), 147W (Tc) | 1.2W (Ta), 147W (Tc) | 1.2W (Ta), 147W (Tc) |
| OperatingTemperature | 175°C (TJ) | 175°C (TJ) | 175°C (TJ) | 175°C (TJ) | 175°C (TJ) |