SIRC10DP-T1-GE3.pdf
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 60A (Tc) | 60A (Tc) | 60A (Tc) | 60A (Tc) | 60A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 3.5mOhm @ 10A, 10V | 3.5mOhm @ 10A, 10V | 3.5mOhm @ 10A, 10V | 3.5mOhm @ 10A, 10V | 3.5mOhm @ 10A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 2.4V @ 250µA | 2.4V @ 250µA | 2.4V @ 250µA | 2.4V @ 250µA | 2.4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 36 nC @ 10 V | 36 nC @ 10 V | 36 nC @ 10 V | 36 nC @ 10 V | 36 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | +20V, -16V | +20V, -16V | +20V, -16V | +20V, -16V | +20V, -16V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1873 pF @ 15 V | 1873 pF @ 15 V | 1873 pF @ 15 V | 1873 pF @ 15 V | 1873 pF @ 15 V |
| PowerDissipation(Max) | 43W (Tc) | 43W (Tc) | 43W (Tc) | 43W (Tc) | 43W (Tc) |