SQM50P03-07_GE3.pdf
| FETType | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 50A (Tc) | 50A (Tc) | 50A (Tc) | 50A (Tc) | 50A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 7mOhm @ 30A, 10V | 7mOhm @ 30A, 10V | 7mOhm @ 30A, 10V | 7mOhm @ 30A, 10V | 7mOhm @ 30A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 2.5V @ 250µA | 2.5V @ 250µA | 2.5V @ 250µA | 2.5V @ 250µA | 2.5V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 155 nC @ 10 V | 155 nC @ 10 V | 155 nC @ 10 V | 155 nC @ 10 V | 155 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 5380 pF @ 25 V | 5380 pF @ 25 V | 5380 pF @ 25 V | 5380 pF @ 25 V | 5380 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 150W (Tc) | 150W (Tc) | 150W (Tc) | 150W (Tc) | 150W (Tc) |