Texas Instruments TPS40053PWPR
Numero parte
TPS40053PWPR
Produttore
Texas Instruments
Categoria:
PMIC – Spannungsregler – DC/DC-Schaltregler
Imballaggio
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Scheda tecnica
Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.TPS40053PWPR.pdf
Descrizione
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Quantità
Pagamento
payment
Spedizione
payment
Product details
1. How to order TPS40053PWPR on Fudong Communication (Shenzhen) Group Co., Ltd.?
3. Are the TPS40053PWPR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS40053PWPR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS40053PWPR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Produttore Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Series - - - - -
OutputType Transistor Driver Transistor Driver Transistor Driver Transistor Driver Transistor Driver
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
OutputPhases 1 1 1 1 1
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) 8V ~ 40V 8V ~ 40V 8V ~ 40V 8V ~ 40V 8V ~ 40V
Frequency-Switching 500kHz 500kHz 500kHz 500kHz 500kHz
DutyCycle(Max) 94% 94% 94% 94% 94%