UF3C120040K4S.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UF3C120040K4S.
| Immagine |
| Produttore | UnitedSiC | UnitedSiC | UnitedSiC | UnitedSiC | UnitedSiC |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 1200 V | 1200 V | 1200 V | 1200 V | 1200 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 65A (Tc) | 65A (Tc) | 65A (Tc) | 65A (Tc) | 65A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 12V | 12V | 12V | 12V | 12V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 45mOhm @ 40A, 12V | 45mOhm @ 40A, 12V | 45mOhm @ 40A, 12V | 45mOhm @ 40A, 12V | 45mOhm @ 40A, 12V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 6V @ 10mA | 6V @ 10mA | 6V @ 10mA | 6V @ 10mA | 6V @ 10mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 43 nC @ 12 V | 43 nC @ 12 V | 43 nC @ 12 V | 43 nC @ 12 V | 43 nC @ 12 V |
| Vgs(Max) | ±25V | ±25V | ±25V | ±25V | ±25V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 1500 pF @ 100 V | 1500 pF @ 100 V | 1500 pF @ 100 V | 1500 pF @ 100 V | 1500 pF @ 100 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 429W (Tc) | 429W (Tc) | 429W (Tc) | 429W (Tc) | 429W (Tc) |